Szukaj Pokaż menu

Faktopedia CDXXVIII - co się stało, kiedy Kojot złapał wreszcie Strusia Pędziwiatra

193 563  
595   80  
Dzisiaj m.in. rzymski cesarz z poczuciem humoru, akuszerki w świecie delfinów oraz koncept tzw. "wartościowej ruiny", za którym przepadał Hitler.

#1.

Tylko jedno piwo!

56 626  
134   12  
Od takiej obietnicy właśnie się zaczyna. A później to już z górki, nikt nad niczym nie panuje.

#1.

7 eksperymentów psychologicznych, które wiele mówią o ludzkiej naturze

109 576  
246   85  
Nasze zachowanie warunkuje wiele czynników, z których nie zdajemy sobie sprawy. Eksperymenty pozwalają przekonać się, jak reagujemy w nietypowych sytuacjach.

#1.

Która z kilku linii ułożonych równolegle obok siebie jest najdłuższa? Wydawałoby się, że odpowiedź jest oczywista - ale jak dowiodły eksperymenty Ascha nie do końca. W jednej sali zgromadzono kilkudziesięciu wynajętych statystów oraz osoby poddawane eksperymentowi. Statyści celowo podawali błędną odpowiedź na pytanie o długość linii, a badani… w dużej mierze zaczynali robić to samo, podążając za tłumem i bojąc się wyróżnienia z tłumu i związanego z nim odrzucenia. Konformizm okazał się przeważający nawet przy tak oczywistym, można by sądzić, pytaniu.

#2.

https://www.youtube.com/watch?v=2lXh2n0aPyw
Ewolucja sprawiła, że człowiek wyprostowany zmienił się w człowieka zgarbionego, wiecznie siedzącego. Przy takim trybie życia doprawdy trudno kogokolwiek zmobilizować do większej aktywności. A jednak - eksperyment przeprowadzony przez… Volkswagena pokazał, że nie ma z tym większego problemu. Pod warunkiem, że aktywność ta wiązać będzie się z rozrywką. Zamiana zwykłych schodów w sztokholmskim metrze na takie, które wyglądem i funkcjonalnością przypominałyby klawiaturę pianina sprawiła, że liczba osób wybierających zwykłe schody, a nie ruchome, wzrosła momentalnie o 2/3.

#3.



Gdzie najlepiej zasłabnąć (poza tym, że oczywiście nigdzie)? Można by sądzić, że najlepszym - czy też najmniej złym - będzie miejsce publiczne, uczęszczane przez wielu ludzi. Dzięki temu można byłoby być pewnym, że znajdzie się ktoś, kto szybko i fachowo udzieli pomocy. Nic z tych rzeczy - dowiedziono eksperymentalnie istnienie tzw. efektu widza. Osoby ucharakteryzowane na różny status społeczny udawały zapaść w centrum Londynu i na obrzeżach. Najczęściej pomagano tym wyglądającym na bogatszych - i tam, gdzie w pobliżu było mniej ludzi lub wręcz nikogo innego poza ofiarą i pojedynczym przechodniem. W tłumie - odpowiedzialność ulegała rozproszeniu i każdy wychodził z założenia, że „inni zareagują”. Ostatecznie nie reagował nikt.

#4.

https://www.youtube.com/watch?v=RS3iB47nQ6E
Sala kinowa pełna groźnie wyglądających motocyklistów i tylko dwa miejsca pośrodku - jedno dla ciebie, drugie dla twojej randki. Co robisz? W ramach jednej z reklam postanowił sprawdzić to Carlsberg. Zaaranżował eksperyment i poddał próbie zupełnie nieświadome osoby chcące obejrzeć film w jednym z belgijskich kin. Reakcje widzów były różne. Zaczynało się od dużego zaskoczenia, po którym… duża część par wolała przezornie zrezygnować z filmu niż narazić się na zatarg z groźnym towarzystwem. Ci z kolei, którzy nie przejęli się stereotypami i zajmowali miejsca, otrzymywali w nagrodę piwo.

#5.



Czy rozwieszanie ogłoszeń o zaginionym rowerze, psie czy dziecku ma jakikolwiek sens? Należało to sprawdzić. Na drzwiach jednej z galerii handlowych wywieszono informację, wraz ze zdjęciem, informującą o poszukiwaniu dziecka. Część odwiedzających zatrzymywała się, by bliżej przyjrzeć się postaci na fotografii, część tylko pobieżnie rzucała okiem i szła dalej. O tym, na ile się to zdało, najlepiej świadczy fakt, że ani jedni, ani drudzy… nie zauważyli „zaginionego” dziecka, które przez cały czas trwania eksperymentu stało dokładnie naprzeciwko ogłoszenia.

#6.



„Darmowe przytulenia” swoją karierę zaczęły w Sydney. Pewien Australijczyk postanowił sprawdzić, czy naprawdę samo przytulenie wystarczy, by poczuć się lepiej. Coś, co zaczęło się jako amatorski eksperyment, szybko przerodziło się w szeroko rozpoznawaną akcję, by… wkrótce potem zostać zakazane przez policję. Co z kolei spotkało się z następnymi protestami. Podpisujący petycję w obronie darmowego przytulania zgodnie twierdzili, że to miła świadomość, że nawet w tych bezosobowych, technologicznych czasach można jeszcze czasem spotkać żywego człowieka.

#7.



Eksperymenty Pawłowa dowiodły na zwierzętach, że istnieje odruch warunkowy - co znaczy, że można zwierzęciu zaszczepić pewne odruchy bazując na regularnym powtarzaniu pewnych sytuacji i zależności. Czy podobna zależność występuje u ludzi? W zasadzie nie wypada sprawdzać… ale w imię nauki? John Watson i Rosalie Rayner postanowili zaryzykować.

Wzięli porzuconego kilkulatka i białego szczura. Kiedy szczur pojawiał się w zasięgu wzroku „Małego Alberta”, badacze hałasowali, uderzając młotkiem o metalową rurę. Po pewnym czasie dziecko, które z początku nie przejawiało żadnego strachu przed szczurem, zaczęło płakać na sam widok zwierzęcia. Dowodzi to dwóch rzeczy. Jednej - że u ludzi tak samo kształtować można odruchy warunkowe. I drugiej - że to nie był dobry eksperyment. Mały Albert zmarł wkrótce po badaniach, w wieku 6 lat.

Źródła: 1, 2, 3
246
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Tylko jedno piwo!
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu 10 potwornickich ciekawostek o Albercie Einsteinie
Przejdź do artykułu Największe obciachy ostatnich dni - Ta 21-latka robi po pijaku okropne rzeczy
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat stresu
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu 8 nieco mniej znanych faktów o dinozaurach
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Jak wygląda typowy dzień dla schizofrenika paranoidalnego? Jak z tym żyć?
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o tym, co my właściwie w sobie widzimy (i dlaczego)

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą